محیط کشت در رشد و سلامت گیاه در تبادل ظرفیت و تعیین شکل ذرات

محیط کشت مورد رب گوجه فرنگی بزرگمهر استفاده برای کشت گوجه فرنگی نیز بر رشد و سلامت گیاهان و میوه های حاصل تأثیر می گذارد.

در تولید گلخانه ای گوجه فرنگی، سیستم های کشت بدون خاک با استفاده از بسترهای جامد [34] مانند ذغال سنگ نارس، پوست، پشم سنگ، فوم های مصنوعی و پرلیت وجود دارد.

پیت ماس ​​اسفاگنوم که از اکوسیستم‌های تالابی برداشت می‌شود، به دلیل ظرفیت تبادل مواد مغذی بالا، یک محیط رشد رایج در باغبانی است.

خواص فیزیکی زیرلایه ها رب گوجه فرنگی صفادشت مانند اندازه منافذ، پیچ خوردگی، و پیوستگی، با اندازه و شکل ذرات بستر تعیین می شود و می تواند بر در دسترس بودن آب و هوا تأثیر بگذارد.

مطالعه‌ای در سال 2004 هفت بستر را در کشت گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای آزمایش کرد: پشم سنگ، خاک اره صنوبر تازه، تراش چوب صنوبر، پوست درخت صنوبر کمپوست شده، ذغال سنگ نارس بلوند ریز، و مخلوط‌هایی از 66 درصد پیت بلوند ریز + 33 درصد پوست درخت صنوبر کمپوست شده و 33 درصد پیت بلوند ریز. 66% پوست صنوبر کمپوست شده .

عملکرد زیرلایه رب گوجه فرنگی سان گل بر اساس احتباس آب، هدایت هیدرولیکی، پیچ خوردگی منافذ و انتشار گاز ارزیابی شد.

در حالی که خواص فیزیکی این بسترها بسیار متفاوت بود، عملکرد با این خواص ارتباطی نداشت، و اگر آبیاری برای خواص فیزیکی هر بستر تنظیم شود، آنگاه می توان از تمام بسترهای آزمایش شده برای کشت گلخانه ای گوجه فرنگی استفاده کرد.

مطالعه ای که در سال 2017 انجام شد، سه محیط کشت مختلف – پشم سنگ، نارگیل و پیت-ورمیکولیت را بررسی کرد تا بفهمد چگونه بر رشد گیاه گوجه فرنگی، عملکرد میوه و کیفیت تأثیر می گذارد .

بوته‌های گوجه‌فرنگی رب گوجه فرنگی سانیا رشد یافته با نارگیل نرخ فتوسنتز، وزن میوه و عملکرد کل میوه را افزایش دادند .

این مطالعه مشاهده کرد که نارگیل به طور قابل‌توجهی جذب پتاسیم و گوگرد را در مقایسه با گیاهان گوجه‌فرنگی روی پشم سنگ افزایش می‌دهد و جذب فسفر و گوگرد را در مقایسه با محیط‌های رشد پیت-ورمیکولیت افزایش می‌دهد.

 • منابع:
 1. Tomatoes: An Extensive Review of the Associated Health Impacts of Tomatoes and Factors
 • تبلیغات: 
  1. آیا داشتن شانس در پولدار شدن تاثیر گذار است
  2. تولید عسل از وارونه کردن بخش عمده قند ساکارز آن
  3. چرا ذرت بخشی از خانواده علفها است؟
  4. کارآفرینی که می تواند شما را صاحب شغل مورد علاقتان کند

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.